Педагогічні аспекти сучасної початкової школи
вівторок, 8 червня 2021 р.
Конспект інтегрованого уроку у 4 класі «Я у світі»+ «Математика»
Тема. Бюджет сім’ї. Економія та збереження майна. Дії з багатоцифровими числами.
Мета: сформувати в учнів поняття про бюджет, доходи та витрати сім’ї; розширити знання дітей про прибутки, про джерела їх надходження та шляхи використання; навчити використовувати набутi знання практично; удосконалювати вміння розв’язувати економічні задачі, закріпити вміння учнів виконувати дії додавання й віднімання над багатоцифровими числами;
розвивати пізнавальний інтерес учнів, вміння працювати в групі, логічне мислення; розвивати вміння працювати з різними джерелами знань, узагальнювати, робити висновки; виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань.
Обладнання:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.Привітання
Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться веселенько.
Поверніться до гостей,
привітайтесь:«Добрий день!»
- Всім присутнім ми зичимо сьогодні добробуту і доcтатку в домі
А ось перед вами, дітки, сьогодні – нелегкі завдання,
То ж бажаю вам всiм успіхів в навчанні!
2.Девіз уроку:
В країні знань цікаво тільки тим,
Хто вміє труднощі долати
Й багато сил до всього докладати.
- Любі діти, сьогодні ви вправно працюєте в класах, щоб здобути шкільну освіту . А ким би ви хотіли працювати у майбутньому? Візьміться за руки і розкажіть нам та один одному.
- А навіщо взагалі люди працюють? Адже набагато приємніше лежати на дивані і переглядати телепередачі або грати в комп’ютерні ігри.
3. Вправа «Секретна торбинка»
- У мене в руках секретна торбинка з секретними предметами. Щоб дізнатися, що в цій торбинці, кожен з вас має право задати одне запитання, на яке я можу дати відповідь «Так» чи «Ні».
4. Гра «Лото забава»
Отже, в торбинці гроші. Граємо в лото “Забава». По черзі дістаємо грошові купюри.
- Ділимося на групи.
- За парти першої групи сідають ті, хто тримає купюру в 5 гривень, за парти другої групи ті, хто тримає купюру в 10 гривень і за парти третьої група – діти з купюрою в 20 гривень.
- Сьогодні на уроці за правильно виконану роботу ви будете отримувати заробітну плату. Виграні вами в лото «Забава» гроші – то перший внесок в колективний гаманець.
- Тож покладіть ці кошти до ваших гаманців.
- Розподіляємо обов’язки – вибираємо спікера, доповідача, секретаря… Одягаємо бейджик.
- Згадуємо правила роботи в групі в групі.
Слухати уважно .
Бути активними.
Висловлюватися чітко.
Поважати думку іншого.
Не перебивати товариша.
- Справді, коли в класі панує злагода і взаємоповага, то і робота в такому класі злагоджена і продуктивна.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вправа «Асоціативний кущ»
- Отже, в секретній торбинці були гроші.
- Що асоціюється у вас зі словом «Гроші»? ( Іграшки, їжа, одяг, солодощі, купувати … )
- Гроші, як відомо, люблять рахунок.
- А чи ви вмієте швидко рахувати ?
-
2. Усний рахунок ( колективно )
а) Вправа «Шість цеглинок» С. 68 № 421
Отримайте зароблені кошти 5 – 10 - 20
б) С. 69 № 427
- Разом з Котом в чоботях відправляємося на пташиний базар. Для цього нам треба подолати деяку відстань. Колективно працюємо з іменованими числами. Переводимо в метри …, в сантиметри.
Отримайте зароблені кошти 5 – 10 - 20
- А що треба мати в гаманці, щоб купити товар? ( Гроші )
- А які три взаємопов’язані величини треба пам’ятати,відправляючись в магазин?
( Ціну, вартість і кількість товару )
- Я знайти вартість? кількість? ціну?
- В даному випадку треба знайти масу кожного птаха, щоб здійснити вдалу покупку.
Отримайте зароблені кошти 5 – 10 - 20
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.Інсценізація
- А тепер завітаємо в магазин і послухаємо діалог хлопчика Гната та його мами.
Дивний був той хлопчик Гнатик,
Він весь час звертавсь до мами:
- Хочу мати, хочу мати
І м’яча, і фотоапарата,
Велосипед і цуценя,
І морозиво щодня.
Якби був в мене літак,
Я б літав і так, і сяк.
Слухала мама та й сказала:
- В тебе різні є потреби.
Необхідне треба мати,
А про зайве забувати.
- Таку сцену ми часто спостерігаємо в магазинах.
- Що сказала мама? Про що треба забувати? ( Про дуже дорогі іграшки, на які не вистачає грошей, бо кошти потрібні на важливіші речі ).
- Чи можна купувати все, що вам забажається? ( Ні, не вистачить грошей, треба економити).
- 2.Передбачення
- Як ви вважаєте про що йтиметься на нашому уроці? ( Про економне використання грошей, джерела їх надходження , вмілий підрахунок, та раціональний розподіл на потреби сім’ї.).
- Отже, сьогодні ми дізнаємось про бюджет сім’'ї, економію і збереження майна. Та навчимося підраховувати сімейний бюджет, обчислюючи між іншим значення виразів на сумісні дії першого ступеня. А отримані знання стануть вам у нагоді, якщо ви хочете жити у достатку. Отже,
- Любі діти, сьогодні наш урок –
- Це до знань наступний крок,
- Будем з вами ми вивчати,
- Як нам гроші заробляти,
- Як їх мудро витрачати.
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Розповідь з елементами бесіди
За свою працю ваші батьки отримують гроші. Всі гроші, зароблені за місяць, вони складають разом – в сімейний бюджет. Слово бюджет означає в перекладі з англійської "сумка", а "сімейний бюджет" – це велика сімейна "сумка". У кожній сім’ї цей бюджет різний. Як ви думаєте, чому? ( Різні потреби, надходження, витрати ).
- А які ще грошові надходження, крім заробітної плати батьків, може отримувати сім’я?
( виграші, подарунки на день народження, наколядували, нащедрували, здали макулатуру, склотару тощо)
- Всі гроші, які надходять у сім'ю називають прибутками.
- Для чого саме людям потрібні гроші?
Робимо висновок,що гроші, за які купуються товари чи оплачуються різні послуги називають витратами.
- Які витрати є у ваших сімях? ( ……)
- А на що необхідно в першу чергу витрачати гроші? (на одяг, харчування, житло, комунальні послуги, лікування, проїзд у транспорті…)
Отже, разом прибутки та витрати і складають сімейний бюджет. Уявімо його у вигляді терезів.
- Щоб сім’я не опинилася в скруті, шальки терезів повинні бути врівноважені. Тобто витрати співпадали з доходами.
- Бюджет, у якому витрати
- дорівнюють доходам -
- збалансований
- Коли прибутки сім’ї перевищують витрати, залишається "надлишок" грошей, яким можна розпорядитися по-різному. За ці гроші можна придбати автомобіль, телевізор, квартиру, відпочити на курорті, оздоровитися тощо. У сім’ї бажано мати збереження у такій кількості, щоб у випадку, коли не буде жодних прибутків, за ці збереження можна було б прожити декілька місяців.
Бюджет, у якому витрати Бюджет, у якому доходи перевищують доходи – перевищують витрати - дефіцитний надлишковий
А ось сім’ї, витрати яких перевищують прибутки, можуть опинитися у скруті.
Тому, бажано планувати сімейний бюджет, куди записувати усі витрати та прибутки, щоб знати, на що витрачаються сімейні гроші.
2.Перегляд мультфільма
Фізкультхвилинка
- Перед наполегливою працею в групах трішки відпочинемо.
Руханка «Кіт збирався до роботи»
Кіт збирався до роботи,
( Потягнутися вгору. )
Та завадили турботи.
( Розвести руки в сторони.)
Треба висушить хвоста,
( Показати «хвостик»)
Накрутити вуса,
( Крутимо пальцями біля щік. )
Почесати живота
( Гладимо живіт.)
І помити носа
( Вмиваємось, як кіт.)
Цілий день такі турботи,
( «Лічимо на пальцях».)
що не встигнеш до роботи.
( Розвести руки в сторони, хитаємо головою.)
Платон Воронько
Чи багато грошей заробить такий кіт? Чому
3.Робота в групі
А) Інтерактивна вправа «Сімейний бюджет»
Побудуйте кругову діаграму і на її секторах вкажіть всі можливі шляхи надходження грошей в сімейного бюджету. Опирайтесь на особистий досвід. Презентуйте свою роботу.
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Б) Інтерактивна вправа «Розподіли доходи і витрати»
Перед вами записані види доходів і витрат. Розподіліть між шальками терезів доходи і витрати сім’ї. ( На картках слова: медичні послуги, зарплата, грошова допомога на дітей, пенсія, стипендія, премія, оренда житла, їжа, одяг, шкільне приладдя, комунальні послуги, транспорт, іграшки, свята, ремонт, прибутки від здачі землі в оренду, продаж сільськогосподарської продукції, соціально допомога по безробіттю, субсидія )
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
- З чого складаються доходи?
- З чого складаються витрати?
- А може бути, щоб витрати перевищували доходи?
- Яка шалька терезів повинна переважити, щоб сім’я жила в достатку?
В) Інтерактивна вправа «Розподіли витрати»
Завдання: Діти обирають конверт із завданням. Вчитель пропонує зробити покупки, визначившись, що в першу чергу потрібно купити та пояснити свій вибір. Дітям пропонують набір предметних картинок та картку з пронумерованими віконцями. Дітям потрібно викласти в порядку життєвої необхідності від 1 до 4 (6, 8) запропоновані предмети та пояснити свій вибір.
Потрібно зробити покупки в порядку життєвої необхідності. Скористайтесь набором предметних картинок.
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Математична розминка
- А як ви вважаєте, знання якого шкільного предмета важливі для ведення бюджету та розрахунку прибутків та витрат?
Тому, зараз у нас буде математична розминка, під час якої ми повторимо алгоритм письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел при обчисленні виразів на сумісні дії першого ступеня.
Візьміть в руки цеглинки. Учні з червоною цеглинкою обчислюють перший вираз, з зеленою – другий, з синьою – третій, з жовтою - четвертий, а потім побудуйте башточку від найбільшого до найменшого значення виразів.
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Тепер ми готові розв’язувати економічні задачі
Г) Інтерактивна вправа «Скарбничка»
Наступна вправа «Скарбничка». Обчислимо прибуток сімей ,розв’язавши економічні задачі
Ваше завдання: прочитати задачу в групі і записати її розв’язок на цій же картці. Потім доповідач презентує свої результати.
Задача 1
За один рік корова кота Матроскіна дає 3 300 л молока. Телятку Гаврюші потрібно 500 л молока. На особисті потреби вони витратили 800 л молока. Решту вони продали по 8 грн за літру. Який прибуток кота Матроскіна за рік?
Задача 2
Тато одержав зарплату 7 800 гривень. Мама отримує на 1200 грн менше. Син отримує стипендію, у 5 разів меншу, ніж зарплата мами. Який прибуток сім’ї за місяць?
Задача2
Родині потрібно оплатити комунальні послуги у сумі 3578 гривень та витратити 2574 гривні на продукти харчування. Тато з мамою отримали 8523 гривні заробітної плати. Чи вистачить коштів?
Задача 3
На комунальні послуги сім’я витрачає 1320 гривень в місяць, на їжу – 1800 гривень, а на інші потреби – 1700 гривень. Скільки вони можуть відкладати на відпочинок, якщо прибуток сім’ї складає – 6 300 гривень?
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Д) Інтерактивна вправа «Вчимося економїї»
- А чи не хотіли б ви допомогти своїм батькам збільшити сімейний бюджет?
- Для того, щоб збільшити сімейний бюджет існує два шляхи:
1) збільшити доходи;
2) зменшити витрати.
- Збільшити доходи доволі складно: необхідно шукати додаткові джерела заробітку чи більш високооплачувану роботу... А дітям дозволяють працювати з 16 років. Тому єдиним виходом для вас (дітей), якщо ви хочете допомогти батькам збільшити сімейний бюджет, є зменшення витрат (або сприяння цьому).
- Яким чином ви можете зменшити сімейні витрати?
- Чи є засоби економії в сім’ї? ( Заощадження електроенергії – вимикати світло, якщо виходиш з кімнати; води – дбайливо ставитись до одягу, взуття, приладдя, не витрачати гроші на непотріб, без якого можна прожити, бережно ставитись до власних речей, іграшок, тощо..).
-
- Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:
1. Не використовуйте....... плиту для опалення.
2. Слідкуйте, щоб плита завжди була .....
3. Вода в чистому чайнику закипає ... , ніж в брудному.
4. Працювати в кріслі або за столом краще використовуючи ... світло.
Слова для довідки: (газову, чистою, швидше, місцеве,)
Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:
1. Не забувайте вимикати ....
2. У підлозі не повинно бути щілин, їх треба ......
3. На 1/3 менше палива потрібно для обігріву квартири вікна і двері якої добре ....
4. Перш ніж зайти до магазину, подумай, що вам слід купити і скільки ... на це потрібно.
Слова для довідки: (електроприлади, замазати, утеплені, грошей).
Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:
1.Коли чистиш зуби … кран. Користуйся …
2.До магазину необхідно заходити не …
3.Використаний папір здавайте на …
4.Купуйте товари в … упаковці.
Слова для довідки: (закривай, склянкою,голодним ,переробку, економній)
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Ґ) Інтерактивна вправа «Мій вклад в сімейний бюджет»
Матеріал: гаманець, стікери.
Завдання: дітям необхідно написати на стікерах і прикріпити на гаманець : пригадати чи придумати, як вони самостійно можуть поповнити сімейний бюджет (здати макулатуру, склотару, виготовити щось власноруч та продати та т. ін.). Для допомоги вчитель може запропонувати набори сюжетних картинок, що зображують різні дії та вчинки дітей (кран з водою, ввімкнена лампочка, вереда-малюк в магазині іграшок, город з овочами, сад, поламані іграшки, порвані речі, дитина, що піклується про речі тощо).
Отримайте 100 грн - 150 грн – 200 грн
Рекламна пауза
( На екрані заставка «Реклама» )
- А зараз ,діти, тільки ви і лише сьогодні, тільки у нас і більше ніде, зможете придбати дуже цінну річ за зовсім смішною ціною.
- Ця річ дуже корисна, її так полюбляють малюки, вона яскрава, м’якенька, гумова, така необхідна.
- Початкова ціна лише 1 купюра. Купить той, хто дасть за неї більше... Ваші пропозиції… Продано.
- Як ви вважаєте, володарем якого товару став цей щасливчик?
- Це … ( показує пустушку ) Якої помилки ви припустилися, купуючи цю річ?
- Не можна купувати товар, довіряючи рекламі.
- Народ не дарма підмічає все і переносить в народну мудрість. Ось ви і переконалися , що не варто купувати кота … в мішку, розтринькуючи сімейний бюджет
Ось ми і знайшли способи економити сімейний бюджет. Економіка сім’ї – це мистецтво балансувати між можливостями і потребами. Досягти цього дозволяють облік, планування, пошук додаткових заробітків.
Е). Інтерактивна вправа «У родині зарплата»
- Наступна вправа «У родині зарплата»
Порахувати прибуток, який ваша група отримала сьогодні на уроці. У кого він буде найбільшим, отримають додаткову грошову винагороду.
Отримайте 5000 грн
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Діти! Ви молодці! Добре працювали- заробили грошей
1.Довідкове бюро
- Діти! Пригадуємо ключові поняття сьогоднішнього уроку і вивішуємо їх на нашу стіну слів.
Економіка – це наука про дбайливе і економне ставлення до ресурсів, що дають доходи.
Прибутки – гроші, що надходять у родину з різних джерел.
Бізнес – будь-яка справа, спрямована на отримання прибутку.
Бюджет – це план доходів і витрат. Термін «бюджет» прийшов до нас із Англії, дослівно він означає «шкіряний мішок».
Сімейний бюджет – це співвідношення доходів і витрат родини.
2. Бесіда
- То що нового ви дізналися на уроці?-
-Чи падають гроші з неба запитаю я вас, перефразувавши відому приказку.
-Що ви можете сказати про сімейний бюджет?
3.Гра « Шість капелюшків»
Які думки в тебе виникають, коли ти одягаєш
Білий капелюх.
Сімейний бюджет – це план доходів і витрат, «шкіряний мішок». Може бути трьох видів: дефіцитний, врівноважений( збалансований), надлишковий.
Чорний капелюх
Сімейний бюджет може бути дефіцитним, коли витрати перевищують доходи. Тоді сім’я опиниться в скруті
Жовтий капелюх
Але сімейний бюджет може бути і надлишковим, тоді сім’я може дозволити собі собі дорогі покупки, розваги та відпочинок.
Червоний капелюх
Коли сімейний бюджет врівноважений або надлишковий це викликає задоволення, радість, впевненість у завтрашньому дні.
Зелений капелюх
Надлишковий бюджет спонукає до пошуку ефективних і креативних шляхів їх вкладу або в бізнес або відпочинок, особистий розвиток або благодійність.
Синій капелюх
Отже, правильний розрахунок сімейного бюджету – основа благополуччя кожної сім’ї.
Видатний письменник Авербах сказав:
Заробити багато грошей – хоробрість,
Правильно витратити їх –мудрість,
Вміти їх зберегти – мистецтво.
- Тому ми сьогодні сміливо можемо зробити висновок, що мистецтво зберегти гроші полягає у правильному плануванні сімейного бюджету.
Мені було дуже приємно з вами працювати. Ви стали учнями «Бізнес-школи».
- Запрошую вас до фінального виступу.
Пісня бізнесменів ( на мелодію «Чому учат в школі )
Ми зібралися в цій залі,
В економіку пограли.
Це ж нам треба. / 3 рази
Додавати, віднімати
І копійку шанувати.
Це ж нам треба. / 3 рази
В «Школу бізнесу» вступили,
Перший внесок ми зробили.
Це ж нам треба. / 3 рази
Ми з монетами здружились,
Економити навчились.
Це ж нам треба. / 3 рази
Сідайте. Наостанок за вашу плідну роботу хочу поповнити ваші бюджетні гаманці іноземною валютою та золотовалютними резервами.
- На цьому наш урок завершено. Я дякую вам за увагу.
Хай у ваших сім'ях панує мистецтво балансувати між можливостями і потребами.
четвер, 13 червня 2019 р.
Осіннє свято «Гарбузові родичі»
Конспект уроку з образотворчого мистецтва , 3 клас Тема Художник в театрі. Театральна афіша
Тема. Я - школяр Нової української школи. День народження класу. Ось і школа, ось і клас. Він давно чекає нас. Мета формувати уявлення уч...
-
Конспект уроку з образотворчого мистецтва , 3 клас Тема Художник в театрі. Театральна афіша Мета Надавати учням початкові знання про т...
-
ФРАГМЕНТ ІНТЕГРОВАНОГО ЗАНЯТТЯ З КУРСУ «Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ» «Як...
-
І. Дидактичні ігри патріотичного спрямування для організації навчально-дослідницької діяльності учнів на уроках інтегрованого курсу «Я до...